Tuesday 17 April 2012

rph vokal a,e,i,o,u (pemulihan khas BM) tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PEMULIHAN KHAS BAHASA MELAYU TAHUN 3

Kelas :    3 Ibnu Sina
Matapelajaran :  Bahasa Malaysia
Tarikh : 4 April 2012
Masa : 11.30 – 12.30 p.m
Bilangan Murid : 5 Orang
Tajuk : Huruf – huruf vokal a,e,i,o,u
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran  murid – murid  akan dapat :
                                                  i.            Mengenal huruf – huruf vokal dengan betul
                                                ii.            Membunyikan vokal dengan sebutan bunyi  yang betul.
                                              iii.            Memilih huruf vokal berdasarkan gambar dengan betul.
Hasil pembelajaran :
Fokus Utama  :
19.  mengenal dan membunyikan vokal a,e,i,o,u dengan sebutan yang betul
20. menyesuaikan bunyi vokal dengan gambar

Fokus Sampingan
21. memilih huruf vokal dengan gambar yang sesuai.


Pengetahuan Sedia Ada : murid – murid pernah melihat huruf vokal dalam senarai abjad.
Pengisian Kurikulum   :  Ilmu  :    sains

Penerapan nilai : Rajin , berdikari ,kasih sayang , bekerjasama

Sistem Bahasa
i)         Pemahaman
Ø  Menjawab soalan dari petikan yang diberikan

Kemahiran Berfikir Bernilai Tambah  : KBKK menjawab soalan yang diberikan oleh  guru ( menganalisis )
Bahan Bantu Belajar : Kad manila , komputer riba, projector LCD, kad huruf vokal, gambar, dan belon. 



Langkah /
Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan

Induksi Set

(5 minit)

- aktiviti individu
Belon berisi.

Teka siapakah saya




1)guru mengedarkan belon kepada setiap murid
2) murid dikehendaki untuk meniup dan memecahkan belon tersebut secara perlahan-lahan
3) murid diminta untuk memberitahu satu huruf seorang secara bergilir- gilir untuk meneka huruf tersebut.
4) guru membimbing  murid.


Teknik : bersoal jawab

BBB : kad huruf , belon, jarum.

Langkah 1

(10 minit )

Menerangkan tentang huruf vokal.

- bacaan huruf vokal antara guru dan murid.


1) guru menayangkan huruf vokal beserta gambar .
2) guru memilih murid  untuk membunyikan huruf vokal di hadapan kelas
3) guru membimbing  murid dengan membunyikan huruf vokal beserta gambar.
4) kesemua murid dikehendaki membaca satu persatu tentang huruf vokal.
5) guru membimbing murid.


Nilai : yakin diri ,
Rajin

BBB :  komputer riba , LCD

Langkah 2

(15 minit )

Soal jawab mengenai huruf vokal.



1)guru bersoal jawab dengan murid tentang huruf vokal
2) soalan yang diberikan  adalah berdasarkan pemahaman murid
3) guru membimbing    murid


Teknik : soal jawab

Nilai : berani

BBB : komputer riba.


Langkah 3

( 15 minit )


Membuat aktiviti suai padan.

-memadankan  gambar dengan huruf vokal dengan betul


1) Murid dikehendaki untuk menyuaipadankan gambar dengan vokal yang betul
2) guru menunjuk cara dan membimbing murid



Teknik : sumbang saran

Nilai : bertolak ansur
Bekerjasama

BBB : kad huruf vokal, gambar.



Langkah 4

( 5 minit )


Penilaian dan pembentangan

-  di adili oleh guru dan murid


1) murid akan diberikan markah oleh guru
3) markah akan diberikan berdasarkan huruf vokal dan gambar yang tepat.



Teknik : penilaian

Nilai : bekerjasama


Langkah 5

( 10 minit )


Mengedarkan lembaran kerja
(rujuk lampiran)


1) murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru
2) lembaran kerja berdasarkan dialog yang berbentuk pemahaman murid
3) Guru membimbing murid



Teknik : latih tubi

Nilai : Yakin diri
Amanah

BBB : lembaran kerja


Penutup
(5minit)


Membuat rumusan dan ulangkaji
-bersoal jawab bersama murid


1) guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini
2) guru membuat soal jawab bersama murid



Teknik :
Imbas kembali

Wednesday 4 April 2012

Huruf vokal a,e,i,o,u

 Tajuk/Kemahiran
     3. Huruf-huruf vokal ( a e i o u.)e taling /e pepet
Objektif;
Pada akhir pelajaran murid dapat :
    j.  Mengenal huruf-huruf vokal dengan betul.
    k. Membunyikan vokal dengan sebutan bunyi yang betul.
    l.  Memilih huruf vokal berdasarkan gambar dengan betul.
   m. Menulis huruf vokal pada gambar yang diberi dengan betul.
Isi kandungan
  19. Mengenal dan membunyikan vokal a, e, i, o, u dengan sebutan yang betul.
  20. Mendengar bunyi-bunyi huruf vokal dari pita rakaman atau ‘language master’.
  21. Menyesuaikan bunyi vokal dengan gambar.
  22. Memilih kad gambar yang sesuai dengan huruf vokal.
  23. Memilih huruf vokal dengan gambar yang sesuai.
  24. Menulis huruf vokal berdasarkan gambar.
  25. Memadankan huruf vokal dengan gambar.
  26. Menulis huruf vokal pada perkataan yang tidak lengkap.
Aktiviti
   3.1 Paparan kad-kad huruf vokal a, e, i, o, u.
   3.2 Memadankan kad cantuman huruf vokal dengan gambar:
         a-api, e-ekor, i-ikan, o-otak, u-ubi
   3.3 Permainan menyebut atau menyambung bunyi vokal awalan. Contoh:
         Guru - i   ; Murid - kan----ikan
   3.4 Permainan domino gambar dengan vokal awal dan vokal dengan suku kata.
   3.5 Latih-tubi atau melengkapkan vokal pada perkatan yang bergambar.